Povídání o násadkách

Správné náčiní pro kaligrafii je třetina úspěchu (častý trénink a vhodný výběr perka a písma k němu jsou hned v závěsu). Tento krátký článek věnuji násadkám.

Násadka je rukojeť – držátko pera, podlouhlá, obvykle dřevěná nebo plastová tyčka, která může být ergonomicky tvarovaná pro příjemnější úchop. Pokud jde o šikmou násadku, je na jejím silnějším konci rovný otvor, do kterého se vsouvá kovové nebo plastové držátko s perkem. U rovné násadky se perko vsouvá do plastového nebo kovového otvoru.

Rovná násadka

Rovná násadka má podlouhlý tvar, u dražších modelů se můžete setkat s ergonomickým tvarováním. Nicméně, základem je vždy „tyčka“. Zpravidla je na jednom konci silnější než na druhém, kvůli pohodlnému držení při psaní, zároveň i proto, že na silnějším konci se nachází úzký kruhový otvor, do něhož se zasouvá perko.

Perko by v násadce mělo držet pevně, nemělo by se viklat nebo mít vůli.

Rovná násadka Manuscript, ořech
Dřevěná násadka Manuscript, rovná

Šikmá násadka

Oblá, šikmá, oblique nebo dámská – pod těmito pojmy se skrývá jedna násadka. Na jejím silnějším konci je otvor, od kterého vede jeden asi 1.5 cm dlouhý rovný řez. Do toho se vsouvá kovové nebo plastové držátko s perkem. Díky tomu je možné psát ve velmi malém úhlu, který by se s perkem v rovné násadce udržoval jen velice ztěžka.
Variantou této násadky je pak typ, který má kovové držátko trvale připevněné. Do samotné násadky se nic nevsouvá, perko se vkládá přímo do kovového úchytu.

Oblé násadky se prodávají v provedení pro praváky nebo pro praváky a leváky.

Oblá plastová násadka
Šikmá násadka pro praváky i leváky, Manuscript.
Oblá násadka pro praváky
Šikmá násadka pro praváky, Manuscript.

Jakou násadku zvolit?

A teď to nejdůležitější. Kterou násadku budete pro své psaní potřebovat? Pro začátek je dobré mít představu, jakému písmu se chcete věnovat. Jednoduché rozdělení se nabízí takové:

Šikmá násadka a k ní vhodná perka vybírejte pro psaní písmem jako je například Copperplate, Spencerian, Penmanship a další podobná elegantní písma, která vyžadují velký sklon pera. Dá se používat i pro moderní lettering.

Rovná násadka je vhodná pro většinu ostatních stylů a zde velmi záleží i na konkrétním perku. Zároveň je vhodná pro kresbu inkoustem (tzv. perokresba), i na tu je ale potřeba vybrat správné perko. Rovnou násadku užijete například u italiky, bastardy, fraktury, gotického písma nebo třeba mé oblíbené unciály.

Nikde samozřejmě není řečeno, že takový Copperplate musíte psát jedině s oblou násadkou. Sama jsem zpočátku trénovala s rovnou násadkou a pevnějším perkem. Ovšem šikmá násadka a správné měkké perko vhodné na tento druh písma je prostě daleko fajnovější.

Oblé i rovné násadky si můžete vybrat přímo na našem e-shopu.