Povídání o kaligrafických perkách

Perek pro kaligrafii a perokresbu je ohromné množství. Velmi záleží na tom, jakému písmu se chcete věnovat a podle toho vybírat hrot, potažmo násadku. Obecně můžeme perka rozdělit na plochá a špičatá.

Perka s plochým hrotem

Jsou vhodná pro široká písma. Příkladem může být unciála či gotické a renesanční styly jako fraktura, italika, švabach a další jim podobné. Jsou to písma, která mají široké tahy, jejichž šířku můžete měnit podle úhlu tahu pera. Mezi nejznámější výrobce hrotů se řadí:

  • Mitchell Roundhand jsou klasická perka, která se vyrábí ve velikostech 0 – 6, kde 0 je nejširší hrot a 6 je nejužší
  • Manuscript, tyto hroty jsou označeny nápisem Leonardt, těla těchto hrotů jsou o něco užší než u Roundhand, prodávají se rovněž ve velikostech 0 – 6
  • Brause hroty ve špičatém provedení jsou méně pružné, výrobce nabízí devět velikostí v rozmezí 0,75 – 5 mm
  • Speedball, převážně se prodávají se zkosením doprava, ohnutou rovnou špicí nebo ohnutou špicí ve tvaru kolečka, jsou děleny do typových řad A, B, C a E, každá z nich má několik nabízených velikostí, vyrábí se i perka, která jsou označena číslicí nejsou přiřazena k typům

Kromě širokých plochých hrotů, které se musí zasazovat do násadek, existují speciální plnící pera Parallel Pen od značky Pilot. Ta se prodávají ve čtyřech šířkách od 1,5 do 6 mm; jsou na bombičky přímo od výrobce Pilot.

Ukázka písma Unciála
Ukázka širokého písma Unciála
zdroj: luc.devroye.org

Perka se špičatým hrotem

Špičatých perek je velké množství, od tvrdých a málo pružných až po velmi měkké a tím pádem i velmi pružné. Všechna mají ostrou špičku. Tato perka jsou vhodná pro ozdobné druhy písma (např. Copperplate, Spencerian, Penmanship), ale i moderní lettering, kde je potřeba plynule přecházet z tenké čáry do silné a zpět. Při psaní a přítlaku na pero dojde k rozevření nožiček špičky a inkoust stéká v široké stopě, postupným uvolňováním tlaku se špička zavírá a stopa inkoustu se ztenčuje.

U špičatých hrotů se můžete setkat i s takovým, který má zahnuté a prodloužené tělo, jedná se o takzvaný loktový hrot. Je vhodný pro písma, jež vyžadují velký úhel při psaní (typicky Copperplate, Spencerian apod.). Takový hrot se zasouvá do klasické rovné násadky.

Nejznámější značky špičatých hrotů jsou stejné jako u hrotů plochých, ráda bych zmínila perka Nikko a Zebra, která jsou také velmi oblíbená.

Typů plochých i špičatých hrotů je samozřejmě daleko více. Výše zmíněné značky jsou podle mne nejznámější a nejpoužívanější.

Ukázka Copperplate
Ukázka písma s velkým sklonem (Copperplate)
zdroj: typerie.com

Zásobník na inkoust

Zásobník inkoustu je malá mosazná ploška s drážkami, která se nasazuje na spodní nebo horní část perka. Inkoustový zásobník na hrotu zajistí prodloužení psací stopy namáčecího pera. Plnění probíhá buď namáčením do inkoustu nebo nanesením inkoustu štětcem do zásobníku. 

Všechna perka, která si koupíte, jsou ošetřena ochranným povlakem. Pokud jej z perka nesmyjete, nebude správně držet a pouštět inkoust. Očistit je před prvním psaním lze v horké vodě s kapkou jaru.

Zásobník pro Round Hand perka
Zásobník inkoustu pro
perka Round Hand
Zásobník pro Tape perka
Zásobník inkoustu pro
perka Tape

Závěrem

Na trhu je velké množství perek pro kaligrafii a perokresbu. Dají se sehnat různě tvarované, ozdobené, s rozdílnou šíří nebo několikahroté, v různých délkách apod. Tento článek je pouze informativní, vhodný pro každého, kdo chce začít s kaligrafií a chce si udělat představu o tom, jaká výbava je potřeba pro tento druh umění.

Ploché i špičaté hroty naleznete v našem e-shopu.