Písmo pod drobnohledem: Unciála

Unciála je písmo, které je asi jedno z nejjednodušších na naučení. Jedná se o latinské písmo, jež je tvořeno majuskulemi (velkými písmeny). První výskyt unciály se datuje až do doby 3. století n. l. (některé zdroje uvádí 4. století n.l.) a jejímu rozšíření do světa napomohl nárůst křesťanství a literatury právě v tomto období.

Trocha historie

Část z textu Codex Sinaticus psaný byzantskou unciálou

Unciální písmo se vyvinulo z knižního písma, známé jako capitalis quadrata (to využíval například Vergilius ve svých rukopisech). Postupně se zaokrouhlovaly některé znaky, vznikly nové samohlásky (konkrétně A, E a U) a další písmena jako D, G, H nebo M.

Starší texty, které byly psané ještě na papyru, byly přepsány do pevnějších a kvalitnějších svazků papyrů, tzv. kodexů. V období rozkvětu unciály a zároveň křesťanství a literatury vznikaly i překlady Bible do latiny. Ty se poté rozšířily do zbytku antického světa.

Unciála byla využívána až do 7. století n. l. (některé zdroje uvádí až do 8. století n. l.), kdy začala být postupně vytlačována národními písmy, do konce středověku bylo toto písmo využíváno v podstatě už jen v nadpisech textů.

Název „unciála“ získalo toto písmo až v polovině 18. století n. l., respektive tento název se objevil poprvé v díle Toustaina a Tassina, jež se jmenovalo „Nouveau traité de diplomatique“.

Unciála v praxi

Unciálu lze považovat za „základní“ písmo, které se časem rozvinulo a vznikly různé varianty unciály či polounciála. Rozdíly v písmech, které mají stejný základ, můžete vidět níže. (Pro zvětšení klikněte na obrázek.)

Unciála, zdroj: britannica.com
Unciála, zdroj: britannica.com
Polounciála, zdroj: britannica.com
Polounciála, zdroj: britannica.com
Ukázka polounciály z raného 6. století, Codex Basilicanus, zdroj: en.wikipedia.org
Polounciála, rané 6. století,
zdroj: en.wikipedia.org
Vývoj písma, zdroj: en.wikipedia.org
Vývoj písma, zdroj: en.wikipedia.org
Skript ze 3. století, zdroj: en.wikipedia.org
Předchůdce polounciály, skript datovaný do
3. století n.l., zdroj: en.wikipedia.org
Kniha z Kellsu, zdroj: en.wikipedia.org
Kniha z Kellsu, ukázka, zdroj: en.wikipedia.org

Vhodné potřeby pro psaní unciálou

Pro psaní unciálou budete potřebovat:

Alternativou k násadce, perku a inkoustu může být jedna z variant per PILOT Parallel Pen. Odpadne nutnost namáčení hrotu do inkoustu. Pozor, do tohoto pera nesmí přijít kaligrafický inkoust, protože je pro plnicí pera příliš hustý. Vhodné jsou originální inkoustové bombičky PILOT.

Psát lze samozřejmě i bez pera. Stačí si seříznout tuhu tužky do široké ostré špice nebo dvě stejně ostré tužky přilepené k sobě hranami (avšak tento způsob není příliš pohodlný pro úchop). Je to vhodné pro nácvik. Avšak psaní perem a inkoustem je potřeba si také osvojit a já upřednostňuji trénink rovnou s perkem a inkoustem.

Jak začít?

Jak jsem již zmínila, unciála je jedno z nejjednodušších písem na naučení. Díky tomu, že se jedná o majuskulní písmo, vám stačí zapamatovat si pouhých 26 znaků. Jednotlivá písmena abecedy mají ve většině případech společný tvar a to do písmene „o“, které není zcela kulaté, ale lehounce rozpláclé.

Příprava je důležitá

Pomocí pravítka a úhloměru si vytvořte řádky, jejichž výška bude odpovídat 4 šířkám hrotu, kterým chcete psát. Je nutné počítat s prostorem nad a pod řádkem, kam budou zasahovat znaky, které mají horní a dolní přesah (typicky P, Q, K, L a další). Tento přesah by měl odpovídat výšce 1.5 – 2 šířky hrotu.
K řádkům doporučuji narýsovat alespoň jednu čáru, která bude mít sklon 20° (některé zdroje uvádí i 30°). Podle této čáry si můžete hlídat pozici pera (nebo tužky), abyste udržovali stejný úhel hrotu při psaní. Písmena nemají sklon dopředu, ani dozadu, abyste udrželi kolmé rovné čáry, můžete si narýsovat i pomocné linky, které budou s řádky svírat úhel 90°.

A nyní již můžeme zkoušet samotná písmena unciály. Je důležité naučit se hlídat vzdálenost mezi jednotlivými znaky, aby byla všude stejná. Písmena se k sobě nespojují, avšak v některých variantách unciály je spojovat lze.

Pojďme psát!

Dost už povídání, tady nabízím jednoduchou abecedu se základními tahy (a protože jsem dlouho necvičila, jistě vidíte chyby, pokud je nevidíte, pak jsou to mezery mezi písmeny, místy chybný sklon pera, některé znaky nejsou oblé, jak by měly být nebo mají lehce sešikmený sklon, všechno jsou to řekla bych i nejčastější chyby při psaní obecně). Nezapomínejte, že jen díky pravidelnému tréninku docílíte toho, že písmo dostanete tzv. do ruky a budete dělat méně chyb.

Abeceda unciály narychlo napsaná

Inspirace

Níže vám nabízím několik různých abeced unciály, které můžete trénovat – bezednou studnicí inspirace na všechno je Pinterest.com:

Další nápady naleznete třeba právě tady.
Máte nějaké výtvory? Nemusíte je schovávat v šuplíku. Nahrajte je na Instagram a přidejte hashtag #pisemesReTri.

Něco málo z mé tvorby

Příjemné psaní!
Zlata
ReTri – S láskou k písmu

Zdroje informací: Wikipedia, kniha Umění kaligrafie (V. Lunnissová) – využití znalostí získaných z této knihy.

Další články, které by vás mohly zajímat: