Písma středověku – Bastarda

Není to dlouho, kdy mi domů dorazila další kaligrafická knížka do sbírky. Velmi dobře zpracovaná publikace Medieval Calligraphy, Its history and technique nabízí pohled na několik vybraných písem od dob ranného středověku. Součástí textů jsou fotografie z knih probíraných období a ke každému písmu pak abeceda minusek a majuskulí (pokud v daném období existovala nějaká varianta, ve které byly velké litery používány). Nedalo mi to a pro potřeby svého malého projektu, který plánuji vytvářet, jsem si jednu abecedu přepsala. Nejedná se prakticky o nic nového, co by nebylo v jiných knihách. Jde o jednu z variant písma Bastarda.

Trocha historie písma

Bastarda se řadí mezi gotická písma, její vývoj se datuje na počátek 13. století a byla využívána do 15. století. Během této doby se od původní Bastardy odpojilo několik proudů, například německý, francouzský nebo i český (touto variantou byla tištěna Kronika trojánská).

Toto písmo se stalo ve své době nejpoužívanějším typem z rodiny gotickým písem, hlavně díky zjednodušení liter oproti textuře, ze které Bastarda vychází. Samotný název se dá pak volně přeložit z francouzštiny jako „kříženec“. Důvodem takového označení byl vznik tohoto písma. Jedná se totiž o kombinaci textury a kurzivy.

Bastarda měla svou formální variantu, která byla užívána hlavně na dokumenty a knihy. Poté, co byl vynalezen knihtisk, stalo se toto písmo předlohou prvních písem využívaných pro tisk. Další varianta pak byla pro běžné psaní. Jednotlivé litery jsou o něco zjednodušené oproti formální variantě.

Abeceda

Jak jsem psala výše, přepsala jsem si celou abecedu a tu vám nyní nabízím k nahlédnutí a inspiraci. Jsou tam chybky, které odborné oko určitě vidí. Například malé písmeno „a“ jsem nevychytala správně snad ani jednou. Proto se určitě mrkněte i na Pinterest.

Pustíte se do psaní Bastardou také?

Své výtvory můžete sdílet na Instagramu, kde stačí přidat hashtag #pisemesReTri a označit naši IG stránku @retri_cz.
Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Písmo Bastarda 13. - 15. století
Písmo Bastarda 13. - 15. století
Písmo Bastarda 13. - 15. století

ReTri – S láskou k písmu
Zlata